Skip to content

26 Van Houten Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1924

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block23905
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,789
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,000
28%
Improvement Value:$265,900
72%
Total Assessment$367,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,215-0.6%
2024$8,267+40.1%
2023$5,901-0.4%
2022$5,923+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft3,789DeedBook 9416, Page 156Recorded7/11/2019

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 9416, Page 156

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 9207, Page 498Recorded6/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 1924