Skip to content

38 Van Houten Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Oct 20, 2005

Property Information

Block23905
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,855
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
26%
Improvement Value:$271,600
74%
Total Assessment$368,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,229-0.6%
2024$8,280+40.1%
2023$5,911-0.4%
2022$5,933+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

Sq Ft3,747DeedBook 7705, Page 113Recorded10/25/2005

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 3272, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1925