Skip to content

148 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1913

Last Sale Date
May 10, 2019

Property Information

Block24002
Lot82
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H-BG2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,529
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,400
35%
Improvement Value:$185,800
65%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,119-0.6%
2024$6,158+42.4%
2023$4,325-0.4%
2022$4,342+11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913