Skip to content

154 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Jul 19, 2001

Property Information

Block24002
Lot85
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,791
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
31%
Improvement Value:$208,700
69%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,759-0.6%
2024$6,802+40.1%
2023$4,855-0.4%
2022$4,873+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5847, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1925