Skip to content

357 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$179,500
Last Sale Date
Jan 21, 2015

Property Information

Block2401
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-FD-2UNH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,671
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
59%
Improvement Value:$266,300
41%
Total Assessment$646,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,432-0.6%
2024$14,522+40.1%
2023$10,367-0.4%
2022$10,405+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$179,500

From:

To:

DeedBook 9019, Page 299NU CodeDoubtful title (14)Recorded1/23/2015

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 5703, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1895