Skip to content

520 Palisade AveJersey City, NJ 07307

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Oct 14, 2015

Property Information

Block2401
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description6S-B+F-20U-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$744,400
8%
Improvement Value:$8,445,000
92%
Total Assessment$9,189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$205,199-0.6%
2024$206,486+788.6%
2023$23,237-0.4%
2022$23,324+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000

From:

To:

DeedBook 9081, Page 527Recorded11/19/2015

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

DeedBook 8998, Page 252Recorded10/2/2014

Property Sale

Sale
$1,298,000
DeedBook 6024, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1917