Skip to content

59 Bayview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Mar 8, 1990

Property Information

Block24101
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1UH-FG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
38%
Improvement Value:$139,600
62%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,026-0.6%
2024$5,058+40.1%
2023$3,611-0.4%
2022$3,624+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4266, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1925