Skip to content

61 Bayview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$300,100
Last Sale Date
Jul 5, 2006

Property Information

Block24101
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
31%
Improvement Value:$187,900
69%
Total Assessment$273,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,105-0.6%
2024$6,143+40.1%
2023$4,385-0.4%
2022$4,402+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,100
DeedBook 7961, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1925