Skip to content

65 Bayview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2016

Property Information

Block24101
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
35%
Improvement Value:$158,700
65%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,453-0.6%
2024$5,487+40.1%
2023$3,917-0.4%
2022$3,932+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925