Skip to content

51 Bayview Ave.

Jersey City, NJ 07306

Built 1898

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block24101
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
23%
Improvement Value:$209,700
77%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,083-0.6%
2024$6,121+40.1%
2023$4,369+43.2%
2022$3,051+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,348DeedBook 9429, Page 32Recorded8/23/2019

Property Sale

Sale
$156,500

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9322, Page 888Recorded7/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1898