Skip to content

49.5 Bayview AvenueJersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$24,900
Last Sale Date
Aug 30, 2000

Property Information

Block24101
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-FD-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
32%
Improvement Value:$133,200
68%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,374-0.6%
2024$4,402+40.1%
2023$3,142-0.4%
2022$3,154+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$24,900
DeedBook 5679, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1925