Skip to content

42 Bidwell Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block24101
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
38%
Improvement Value:$146,900
62%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290-0.6%
2024$5,323+40.1%
2023$3,800-0.4%
2022$3,814+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 9118, Page 703

Property Sale

Sale
$24,700
DeedBook 3233, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1907