Skip to content

48 Bidwell Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block24101
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
26%
Improvement Value:$254,700
74%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,697-0.6%
2024$7,745+40.1%
2023$5,529-0.4%
2022$5,550+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

DeedBook 9223, Page 745Recorded7/31/2017

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

DeedBook 9176, Page 531Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 9169, Page 677Recorded1/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900