Skip to content

50 Bidwell Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block24101
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,211
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
29%
Improvement Value:$216,100
71%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,835-0.6%
2024$6,878+40.1%
2023$4,910-0.4%
2022$4,928+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9253, Page 95Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9087, Page 434Recorded12/22/2015

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5647, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1907