Skip to content

72 Bidwell Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 13, 2017

Property Information

Block24101
Lot73
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,810
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
33%
Improvement Value:$182,800
67%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,092-0.6%
2024$6,130+40.1%
2023$4,376-0.4%
2022$4,392+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 9186, Page 440Recorded3/16/2017

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 8766, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1925