Skip to content

623 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Date
Nov 3, 2067

Property Information

Block24102
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,278
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,400
23%
Improvement Value:$295,100
77%
Total Assessment$384,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,586-0.6%
2024$8,640+140.5%
2023$3,593-0.4%
2022$3,606+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,278DeedBook 9817, Page 202Recorded4/23/2024

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft2,278DeedBook 9736, Page 108Recorded3/22/2023

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,278DeedBook 9504, Page 19Recorded8/27/2020

Property Sale

Sale
$192,000
Sq Ft2,278DeedBook 9481, Page 23Recorded3/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1925