Skip to content

28 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1911
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block24102
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,447
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
29%
Improvement Value:$221,300
71%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974-0.6%
2024$7,017+40.1%
2023$5,009-0.4%
2022$5,028+4.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-008796-25

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,447DeedBook 9710, Page 855Recorded11/18/2022

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 8946, Page 477Recorded12/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1911