Skip to content

54 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1911

Last Sale Date
Jan 24, 1974

Property Information

Block24102
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,100
31%
Improvement Value:$207,300
69%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,730-0.6%
2024$6,772+40.1%
2023$4,834-0.4%
2022$4,853+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3159, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1911