Skip to content

498 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1906
Commercial

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jul 11, 2007

Property Information

Block24102
Lot74
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U-H-G3
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
12%
Improvement Value:$509,400
88%
Total Assessment$580,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,960-0.6%
2024$13,042+40.1%
2023$9,310-0.4%
2022$9,344+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 8274, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1906