Skip to content

500 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1906

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block24102
Lot75
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,600
15%
Improvement Value:$413,400
85%
Total Assessment$488,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,897-0.6%
2024$10,965+40.1%
2023$7,828-0.4%
2022$7,857+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1906