Skip to content

2 Skyline Drive

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2016

Property Information

Block24201
Lot110
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
20%
Improvement Value:$456,900
80%
Total Assessment$567,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,681-0.6%
2024$12,761+145.2%
2023$5,203-0.4%
2022$5,223+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 3410, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1925