Skip to content

149 Sterling Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block24703
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,100
16%
Improvement Value:$405,700
84%
Total Assessment$482,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,781-0.6%
2024$10,849+40.1%
2023$7,744-0.4%
2022$7,773+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 9770, Page 887Recorded9/14/2023

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

DeedBook 6067, Page 223Recorded10/18/2002

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 6067, Page 220Recorded10/18/2002

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 3299, Page 197