Skip to content

298 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2018

Property Information

Block24804
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,900
29%
Improvement Value:$240,800
71%
Total Assessment$339,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,586-0.6%
2024$7,633+40.1%
2023$5,449-0.4%
2022$5,469+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4901, Page 240

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 4133, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1923