Skip to content

214 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2006

Property Information

Block24901
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
27%
Improvement Value:$228,700
73%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,996-0.6%
2024$7,040+40.1%
2023$5,025-0.4%
2022$5,044+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930