Skip to content

198 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Dec 28, 2015

Property Information

Block24903
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-BG2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,228
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
48%
Improvement Value:$104,600
52%
Total Assessment$199,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,457-0.6%
2024$4,485+40.1%
2023$3,202-0.4%
2022$3,214+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 9090, Page 337Recorded1/6/2016

Property Sale

Sale
$104,475

From:

To:

DeedBook 8975, Page 370Recorded6/2/2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7401, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1900