Skip to content

551 Garfield AveJersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 22, 2018

Property Information

Block25202
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page252

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U+2.5S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,177
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,700
12%
Improvement Value:$846,400
88%
Total Assessment$957,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,372-0.6%
2024$21,506+205.6%
2023$7,037-0.4%
2022$7,063+17.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9318, Page 145Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9299, Page 933Recorded4/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900