Skip to content

271 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1948

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block25303
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-BT-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
38%
Improvement Value:$117,400
62%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,238-0.6%
2024$4,265+40.1%
2023$3,044-0.4%
2022$3,056+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$357,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 9626, Page 204NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 7064, Page 213Recorded6/2/2003

Property Built

Built

Year Built: 1948