Skip to content

255 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block25401
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,633
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
36%
Improvement Value:$140,700
64%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,910-0.6%
2024$4,941+40.1%
2023$3,527-0.4%
2022$3,540+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,633DeedBook 9546, Page 660NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/1/2021

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

DeedBook 7530, Page 267Recorded4/19/2005

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 6038, Page 92Recorded8/29/2002

Property Built

Built

Year Built: 1907