Skip to content

214 Fowler Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block25501
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page255

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-4UH-BG1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,168
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
24%
Improvement Value:$330,600
76%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714-0.6%
2024$9,774+40.1%
2023$6,977-0.4%
2022$7,004+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$785,000

From:

To:

Sq Ft3,168DeedBook 9870, Page 955Recorded1/6/2025

Property Sale

Sale
$382,500

From:

To:

DeedBook 8886, Page 969Recorded12/28/2012

Property Sale

Sale
$248,500
DeedBook 5891, Page 222

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 4153, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1922