Skip to content

218 Fowler Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block25501
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page255

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-4UH-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,168
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
26%
Improvement Value:$338,800
74%
Total Assessment$456,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,196-0.6%
2024$10,260+40.1%
2023$7,324-0.4%
2022$7,351+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft3,168DeedBook 9027, Page 666Recorded3/17/2015

Property Sale

Sale
$382,500

From:

To:

DeedBook 8887, Page 103Recorded12/28/2012

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 7949, Page 146Recorded7/24/2006

Property Built

Built

Year Built: 1922