Skip to content

125 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 27, 2001

Property Information

Block25703
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
43%
Improvement Value:$105,000
57%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,127-0.6%
2024$4,152+40.1%
2023$2,964-0.4%
2022$2,975+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5798, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1930