Skip to content

112 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block25703
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
33%
Improvement Value:$193,900
67%
Total Assessment$288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,451-0.6%
2024$6,492+40.1%
2023$4,634-0.4%
2022$4,651+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 9244, Page 565Recorded10/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1915