Skip to content

124 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Vacant Land

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 4, 2022

Property Information

Block25703
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$393-0.6%
2024$395+40.1%
2023$282-0.4%
2022$283+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 9661, Page 640

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 9661, Page 240NU CodePost-sale loss (19)Recorded4/26/2022

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook NaN, Page NaN