Skip to content

42-46 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2025

Property Information

Block25901
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2.5S+BT-F-5U-G5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,350
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,000
14%
Improvement Value:$1,096,300
111%
Total Assessment$985,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,011+147.1%
2024$8,907+40.1%
2023$6,358-0.4%
2022$6,382+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,825DeedBook 9748, Page 361NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/23/2023

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3083, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1890