Skip to content

531 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2003

Property Information

Block25903
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,884
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
28%
Improvement Value:$279,100
72%
Total Assessment$388,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,673-0.6%
2024$8,727+40.1%
2023$6,230-0.4%
2022$6,253+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912