Skip to content

56 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2018

Property Information

Block25903
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,354
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
26%
Improvement Value:$252,000
74%
Total Assessment$340,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,599-0.6%
2024$7,647+40.1%
2023$5,458-0.4%
2022$5,479+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932