Skip to content

48 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Industrial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 21, 2005

Property Information

Block2602
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionB-G10
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,600
56%
Improvement Value:$147,200
44%
Total Assessment$337,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,543-0.6%
2024$7,590+40.1%
2023$5,418-0.4%
2022$5,439+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 7545, Page 154