Skip to content

239 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2016

Property Information

Block2605
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
47%
Improvement Value:$196,500
53%
Total Assessment$370,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,273-0.6%
2024$8,325+40.1%
2023$5,943-0.4%
2022$5,965+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5521, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1880