Skip to content

29 Milton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1906

Owner
---
Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jan 13, 2026

Property Information

Block2605
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
48%
Improvement Value:$191,300
52%
Total Assessment$371,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,291-0.6%
2024$8,343+40.1%
2023$5,956-0.4%
2022$5,978+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft1,564DeedBook 9961, Page 448Recorded1/29/2026

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 8942, Page 483Recorded11/7/2013

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5172, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1906