Skip to content

25 Milton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$731,000
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block2605
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
50%
Improvement Value:$171,400
50%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,646-0.6%
2024$7,694+40.1%
2023$5,492-0.4%
2022$5,513+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$731,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 9898, Page 796Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 9619, Page 256Recorded12/1/2021

Property Sale

Sale
$261,500

From:

To:

DeedBook 9031, Page 956NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/9/2015

Property Sale

Sale
$65,500

From:

To:

DeedBook 8987, Page 21Recorded8/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950