Skip to content

122 Lincoln St.Jersey City, NJ 07307

Apartment

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block2605
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
33%
Improvement Value:$545,200
67%
Total Assessment$815,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,203-0.6%
2024$18,318+31.1%
2023$13,969-0.4%
2022$14,021+4.5%
Property History
Sales4Foreclosures1

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 9701, Page 136Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 9701, Page 136Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,380DeedBook 8835, Page 663Recorded2/29/2012

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8759, Page 821