Skip to content

132 Lincoln St.(Block 2605 Lot 49)Jersey City, NJ 07307

Built 1895
Other Exempt

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block2605
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$8,315+1.3%
2018$8,209+2.9%
2017$7,976+0.6%
2016$7,925-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 9248, Page 180NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 1895