Skip to content

12 Cherry St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
Feb 25, 2005

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC0108
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1554
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
26%
Improvement Value:$279,200
74%
Total Assessment$378,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,445-0.6%
2024$8,498+40.1%
2023$6,066-0.4%
2022$6,089+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$331,000
DeedBook 7527, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1990