Skip to content

78 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block26201
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage934
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
40%
Improvement Value:$137,200
60%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,073-0.6%
2024$5,105+40.1%
2023$3,644-0.4%
2022$3,658+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

Property Built

Built

Year Built: 1887