Skip to content

44 Sycamore Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2023

Property Information

Block28401
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page284

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-HG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
36%
Improvement Value:$109,900
64%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,823-0.6%
2024$3,847+40.1%
2023$2,746-0.4%
2022$2,756+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4288, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1964