Skip to content

129 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Date
Aug 29, 1980

Property Information

Block26202
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
33%
Improvement Value:$153,800
67%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,089-0.6%
2024$5,121+40.1%
2023$3,656-0.4%
2022$3,669+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3313, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1923