Skip to content

121 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Jul 12, 2016

Property Information

Block26202
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
33%
Improvement Value:$159,800
67%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,310-0.6%
2024$5,343+40.1%
2023$3,814-0.4%
2022$3,829+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

DeedBook 9135, Page 320Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 9047, Page 826NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/30/2015

Property Sale

Sale
$249,500
DeedBook 7408, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1923