Skip to content

120 Mc Adoo AvenueJersey City, NJ 07305

Built 2004

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 12, 2012

Property Information

Block26301
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page263

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
23%
Improvement Value:$301,100
77%
Total Assessment$391,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,733-0.6%
2024$8,788+40.1%
2023$6,273-0.4%
2022$6,297+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 8862, Page 59Recorded7/26/2012

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 7262, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 2004