Skip to content

32 Highview Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1970

Last Sale Price
$135,191
Last Sale Date
Feb 21, 2001

Property Information

Block26302
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page263

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
36%
Improvement Value:$168,100
64%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,824-0.6%
2024$5,860+40.1%
2023$4,183-0.4%
2022$4,199+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,191
DeedBook 5768, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1970