Skip to content

112 Fowler Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 6, 2001

Property Information

Block28002
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page280

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
35%
Improvement Value:$181,300
65%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237-0.6%
2024$6,276+40.1%
2023$4,480-0.4%
2022$4,497+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5843, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1961